Sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym


W wielu rozwiązaniach automatyki budynkowej dla domów jednorodzinnych i  mieszkań, sprawa sterowania ogrzewaniem jest traktowana powierzchownie lub w ogóle przemilczana.

W przypadku naszych instalacji, na sterowanie ogrzewaniem kładziemy duży nacisk, ponieważ koszty ogrzewania w naszym klimacie są najwyższą składową kosztów utrzymania domu czy mieszkania. Zastosowanie precyzyjnego pomiaru temperatury oraz automatycznego obniżenia temperatur na godziny kiedy pomieszczenia nie są używane, pozwala na zmniejszenie kosztów w sezonie grzewczym nawet o 15-17%.

Oferowane rozwiązania w tym zakresie dotyczą elektrycznych i wodnych układów grzewczych, zarówno grzejnikowych jak i podłogowych.

Największym wyzwaniem są system ogrzewania podłogowego, z uwagi na wysoką bezwładność (wolno się nagrzewają i wolno stygną). Z tego powodu tradycyjne regulatory elektroniczne mają kłopot z utrzymaniem temperatury. Duża bezwładność cieplna i małą precyzja termostatu sprawiają że dla temperatury nastawionej np. na 20 stopni C, faktyczna temperatura w ciągu doby może się wahać nawet w zakresie 18-22 stopnie. Tak duże wahania powodują że raz odczuwamy zimno aby po kilku godzinach mieć za gorąco.

Poniżej prezentujemy zapis odczytu temperatury powietrza z łazienki z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym. Wykresy ilustrują zmiany temperatury oraz czas załączenia i wyłączenia ogrzewania w ciągu 48 godzin. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wykres temperatury gdzie wahania temperatury nie przekraczają 0,1 stopnia !!! Dzięki tak wysokiej precyzji pomiaru i szybkości reakcji, układ sterowania reaguje na pojawienie się w pomieszczeniu dodatkowych źródeł ciepła np. światło słoneczne, włączenie urządzeń elektrycznych (suszarka, piekarnik itp.) i wyłącza ogrzewanie.

 

Zobacz jak dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania łącząc sterowanie ogrzewaniem z układem sterowania roletami…