Ochrona przeciwzamrżeniowa domu letniskowego


W przypadku domu letniskowego, zdalne sterowanie ogrzewaniem pozwala w wygodny sposób zmienić temperaturę w domu przed przyjazdem jeden czy dwa dni szybciej i cieszyć się komfortem także w okresie jesienno-zimowym natychmiast po przyjeździe.

Gdy dom nie jest użytkowany bardzo ważną funkcją automatyki budynkowej jest utrzymywanie temperatury chroniącej dom przed zamarzaniem instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej.

W odróżnieniu od typowych termostatów dobra automatyka sterująca pozwala:

  • utrzymywać niższą temperaturę przeciwzamrożeniową,
  • kontrolować jej poziom z większą precyzją,

W typowych termostatach grzejnikowych, temperatura przeciwzamrożeniowa to poziom około 7 stopni a precyzja termostatu (histereza) to nawet dwa stopnie.

Obniżając temperaturę do 4 stopni Celsjusza i kontrolując ją z precyzją 0,1-0,2 stopnia możemy obniżyć koszty ogrzewania oraz zachować wysoki stopień ochrony przed zamarzaniem rur z wodą.

Poniżej prezentujemy odczyty temperatury z domu letniskowego w połowie grudnia 2017.

14 grudnia zarówno w salonie jak i łazience temperatura była powyżej 4 stopni i ogrzewanie było wyłączone.

Pierwsze włączyło się ogrzewanie (podłogowe) w salonie w przed południem 15 grudnia. Ponieważ temperatura na zewnątrz dalej spadało na wykresie widać kolejne załączenia ogrzewania w salonie. Widać także że spadek temperatury w łazience wyhamował. Dzięki temu ogrzewanie w łazience włączyło się dopiero w mocy z z 17 na 18 grudnia. Na wykresie widać że wahania temperatury wynosiły plus minus 0,1 stopnia dla nastawionego poziomu 4 stopni Celsjusza.