Radiowa głowica termostatyczna Fibaro


Firma Fibaro w ostatnich dniach zaprezentowała nowy produkt przeznaczony do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym w ramach systemu automatyki budynkowej opartej o centrale sterujące tej firmy. Elektroniczny termostat sterowany radiowo w formie estetycznej głowicy, pozwala na sterowanie temperaturą w pomieszczeniach wyposażonych w grzejniki konwekcyjne zasilane wodą z układu centralnego ogrzewania.

To co odróżnia najnowszy termostat grzejnikowy Fibaro od innych produktów dostępnych na rynku to:

  • sygnalizacja stanu pracy po przez zmianę podświetlenia,
  • wbudowana bateria litowo-polimerowa,
  • możliwość współpracy z dodatkowy wyniesionym czujnikiem temperatury,

I właśnie ta ostatnia cecha jest naszym zdaniem najciekawsza, ponieważ głowice termostatyczne montowane na zaworze przy grzejniku pozwalają na precyzyjny pomiar temperatury gdy grzejnik nie jest zabudowany lub zasłonięty. Wtedy naturalna cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu wymusza przepływ powietrza wokół głowicy co pozwala na pomiar temperatury powietrza w pomieszczeniu z wymaganą precyzją.

Sytuacja jest inna w przypadku grzejników zabudowanych w ozdobne obudowy pod oknem lub gdy są powieszone zasłony, a najgorzej jest w przypadku grzejników kanałowych (podłogowych).

Do tej pory wyjściem było zastosowanie głowic termostatycznych z kapilarą lub zastosowanie termostatów elektronicznych i napędów na zawory.

Czujnik radiowy Fibaro będzie sporym ułatwieniem w takich sytuacjach ponieważ głowicę możemy zamontować na praktycznie każdym grzejniku, a czujnik umieścić w miejscu optymalnym do pomiaru temperatury. Dzięki temu termostat taki możemy wykorzystać także w prostych systemach ogrzewania podłogowego gdzie nie sprawdził się system regulacji w oparciu o temperaturę powrotu (RTL). Wystarczy wymienić zawór i zamontować głowicę elektroniczną w szafie rozdzielacza, a w pomieszczeniu umieścić czujnik temperatury.

Spodziewana rynkowa cena głowicy to około 300-350 zł.